PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 
 

Święto Patrona Szkoły

 

2012/2013

 

 

"Bo wolność, to tyle, ilu nas poległo.
I wolność to tyle,ilu nas tu żyje."
Józefa Radzymińska

Świadkowie historii

            8 maja 2013 roku w naszej szkole, Publicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Olszance, odbył  się uroczysty apel z okazji Święta Patrona Brygady Partyzanckiej „Grunwald”.  Obecnością swoją zaszczycili nas  pani wójt Aneta Rabczewska, pan Józef Guglas- jeden z kombatantów, pan Marek Szymaniak -przedstawiciel  Rady Gminy Olszanka, pan Maria Pikul – dyrektor GOKiS oraz pani Emilia Rudkowska przedstawicielka Rady Rodziców.

            Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu naszej szkoły. Następnie przewodniczący szkoły Rafał Frącz poprosił panią dyrektor Bożenę Lorent o zabranie głosu. Pani dyrektor wraz z naszymi szanownymi gośćmi złożyła kwiaty przed  odświętnie udekorowaną  tablicą poświęconą Brygadzie Partyzanckiej „Grunwald’. Chwilą ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć poległych. Pani Wójt pochwaliła uczniów, że z powagą i godnością obchodzą „imieniny” swojej szkoły. Następnie swoje przedstawienie rozpoczęli gimnazjaliści. Cała scenka opowiadała o trzech kombatantach, którzy wspominali dawne czasy. Ich refleksje przeplatały się z utworami lirycznymi  o tematyce wojennej. Chór szkolny pod opieką pani  Beaty Malczewskiej przygotował oprawę muzyczną całej uroczystości. Szczególnie  wszystkich zelektryzowało wykonanie przez Kamilę Kadłubowską „Elegii o…(  chłopcu polskim”) .

            Gdy myśleliśmy, że przedstawienie dobiegło końca, ku naszemu zdziwieniu pani dyrektor oznajmiła, że to jeszcze nie koniec wrażeń. Specjalnie dla nas głos zabrał nasz gość, pan Józef Guglas. Jak sam wspominał, jest  jednym z niewielu żyjących  jeszcze kombatantów spośród grupy około 160 kombatantów, którzy po wojnie zamieszkali na terenie Gminy Olszanka. Pomimo wieku (93 lata) żywo wspominał tamte lata, widać było, że czas nie zatarł ich w pamięci. Pan Guglas  ma świadomość, że tworzy coś ważnego, że na jego oczach dzieje się nowa historia. Dziś po niemal 70 latach widać  było wzruszenie na twarzy i jednocześnie radość, że chcemy słuchać  jego relacji a tamte wydarzenia nie są nam obojętne. Jednak największy entuzjazm wywołał w momencie, gdy rozpoczął odśpiewywanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Jego głos rozległ się po całej sali, a większość z nas aż otworzyła usta z wrażenia. Gdy skończył, długo biliśmy brawo. Śpiewał jeszcze około 5 pieśni partyzanckich , a za każdym razem nasz podziw i zachwyt sięgały zenitu.

            Nie tylko według mnie, ale i całej szkoły dzisiejszy dzień jest jednym z najradośniejszych dni w roku szkolnym, bo wspominamy w nim dzielnych i wspaniałych ludzi. Zgodnie z hasłem przewodnim  „… wolność to tyle, ilu nas dziś żyje” mamy świadomość, że my dziś jesteśmy strażnikami pamięci narodowej.

Tekst przygotowała Ewelina Techlowiec, uczennica klasy I a, w ramach projektu „Kapitalne szkoły obszaru Brzeskiej Wsi Historycznej”

Opiekun Adriana Gall 

album fotografii
foto: Wioletta Perkowska
 

 

2011/2012

 

 

 

Maj jest uważany za najpiękniejszy  i zarazem najważniejszy  miesiąc w  ciągu całego roku. To właśnie w maju przyroda zachwyca nas swoim niezwykłym urokiem, napawa nadzieją i wiarą. Serca wszystkich żywych istot biją przyspieszonym rytmem, poczynając od radosnego brzęczenia pszczół, pracowitej krzątaniny mrówek, aż po rozgrzane majowym słońcem serca ludzkie, które właśnie wtedy łatwiej potrafią pokochać, wspominać,  wybaczyć urazy czy nieść pomoc potrzebującym.

 

To tylko w maju w tym wyjątkowym miesiącu obchodzimy tak wiele ważnych rocznic w naszej ojczyźnie m.in Święto ludzi pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki, a także kolejną już  67 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maj to również obchody  przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Barw Państwowych, Dzień Strażaka, Dzień Matki oraz najważniejsze święto naszej szkoły w  Olszance - Dzień Patrona, czyli Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, który obchodzimy corocznie w Dniu Zwycięstwa.

 Dla wszystkich  młodych ludzi majowe święta to historia, o której uczą się codziennie w szkole
 i którą darzą  szacunkiem. Należy pamiętać, że w jej tworzeniu  brało udział wiele pokoleń Polaków, którzy swą walką i poświęceniem chcieli zmienić oblicze swej ojczyzny i los swych rodaków. Dla niej cierpieli i  ginęli. Ich trud nie poszedł na marne, a pamięć o nich jest wciąż żywa i trwa, co udowodnili wszyscy uczniowie podczas uroczystej akademii, zorganizowanej  już po  raz 42 w PZSP w Olszance.

tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
wykonała Wioletta Perkowska

 

2010/2011

 

Majowe święto

8 maja 1945 r. był słonecznym dniem. Przyroda budziła się do życia, przygrzewało majowe słonko. Jak z zimowego snu Europa budziła się do życia. Z letargu, w jakim była pogrążona przez ostatnie 6 lat, otrząsnęła się właśnie tego majowego dnia. Ostateczna kapitulacja Niemiec rozpoczęła nową epokę w dziejach świata.

Niemałą rolę w budowaniu nowego ładu odegrała Brygada Partyzancka „Grunwald”. Po zawieszeniu broni żołnierze musieli zacząć żyć w nowej rzeczywistości. Swoje miejsce na ziemi znaleźli w Olszance i Pogorzeli. Koniec działań wojennych nie oznaczał końca ich aktywności. Z całą energią zaangażowali się w budowę swojej małej ojczyzny, tworzenie nowego społeczeństwa. Tu rodziły się ich dzieci, tu uprawiali ziemię,
tu zapuścili korzenie.

Mogli utożsamić się ze słowami Władysława Broniewskiego:

„Mnie ta ziemia od innych droższa,

Ani chcę, ani umiem stąd odejść.”

Tu znaleźli swoje powołanie. Jedną z najpilniejszych potrzeb było wybudowanie szkoły. Dzięki wspólnym wysiłkom powstała ona w 1969 r. Nowa placówka jako patrona przyjęła właśnie brygadę „Grunwald”.

                Patron to opiekun, autorytet, postać, z której należy brać przykład. Członkowie oddziału partyzanckiego doskonale pasowali do tej roli. Stali się „żywym patronem”.

Od ponad 40 lat szkoła i właśnie oni, dzisiaj już kombatanci, obchodzą swoje święto w ten majowy dzień. Także dzisiaj, 66 lat po zakończeniu wojny, odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed lat. O godzinie 10 w obecności dyrekcji szkoły, pani wójt Anety Rabczewskiej, pana Walentego Oliwy, przedstawicieli społeczności lokalnej, kombatantów odbyła się uroczysta akademia. Najpierw delegacje dokonały uroczystego zapalenia znicza i złożenia kwiatów. Gest ten ma symboliczne znaczenie. To cześć i honor oddane tym, którzy polegli za ojczyznę. Żyjący bohaterowie historii usłyszeli podziękowania i życzenia, zostali obdarowani kwiatami. Uczniowie klas III zaprezentowali utwory

o tematyce wojennej. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Beata Bajcer. Dzięki niej zebrani mogli usłyszeć akordy pieśni partyzanckich.

                Święto szkoły to także okazja do pochwalenia się wybitnymi osiągnięciami uczniów. Pani dyrektor Bożena Lorent pogratulowała Małgorzacie Kawuli i Kamilowi Kiesińskiemu sukcesów w olimpiadach przedmiotowych. Pani Wójt przypomniała uczniom, że to na nich spoczywa obowiązek pamiętania o przeszłości. To oni tworzą pokolenie, które musi pamiętać o tych wydarzeniach.

                 Z żalem trzeba stwierdzić, ze pustych miejsc na sali z roku na rok przybywa. Jeszcze kilka lat temu były one zajęte niemal wszystkie. Odchodzą ostatni świadkowie historii, strażnicy tradycji. Teraz to od młodych ludzi zależy czy będzie ona kultywowana. Rodzi się pytanie czy w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach, w których za autorytety uchodzą idole pop kultury, jest jeszcze miejsce na wspomnienia o ludziach i czasach, które dla niektórych są już prehistorią? Majowe święto pokazuje, że tak. Możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo nie wszystko ulega wypaczeniu i spłyceniu.

 autor tekstu: Adriana Gall

album fotografii
autor fotografii: Wioletta Perkowska

2009/2010

 

Istnieje wiele sposobów mówienia o patriotyzmie. Każdy z nich jest dobry, jeśli spełnia podstawową funkcję- sprawia, że ta wartość jest trwała, nieprzemijająca i wciąż aktualna.

Nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Dlatego kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowania patriotycznego młodzieży.

Co roku  o tej samej porze, czyli 8 maja, w szkole w Olszance obchodzone jest Święto Patrona - Brygady Partyzanckiej „Grunwald”. Jest to patron dość nietypowy , ale też nieprzypadkowy. Członkowie tej brygady po zakończeniu działań partyzanckich osiedlili się na terenie Olszanki i Pogorzeli. Pochodzili z różnych stron kraju, a po wojennej zawierusze wybrali właśnie ten  region .

„Mnie ta ziemia od innych droższa.

Ani chcę, ani umiem stąd odejść”.

Te słowa Władysława Broniewskiego doskonale ilustrują ich losy.

Wrośli w ten lokalny koloryt, ta ziemia stała się dla nich  małą ojczyzną. Tu założyli rodziny i  chcieli, aby tu ich dzieci chodziły do szkoły.

 To dzięki ich aktywności, pracowitości i zaangażowaniu stało się to możliwe niespełna ćwierć wieku po wojnie. 8 września 1969 pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej szkoły. Aby oddać hołd tym, którzy przyczynili się do powstania placówki, od 40 lat nosi ona miano członków Brygady Grunwald.

Majowe święto zawsze jest okazją do spotkania z żyjącymi członkami partyzanckiej grupy. Chętnie przybywają na naszą uroczystość, mogą bowiem powspominać dawne czasy. Oprócz nich tradycyjnie odwiedzają nas przedstawiciele władz gminy i lokalnej społeczności.

 Tego dnia wszystkich gości przywitała pani wicedyrektor Violetta Świder. W swoim przemówieniu podkreśliła    rolę  kombatantów  w tworzeniu naszej placówki  oświatowej. Po niej pan Wójt Jerzy Dróbka przypomniał o konieczności kultywowania przeszłości w wychowaniu patriotycznym młodzieży. Na widowni obecni byli członkowie zespołu „Białe Orły”. W swoim repertuarze posiadają pieśni, które śpiewane były przez partyzantów w czasie II wojny światowej. Żywotność, pasja i zaangażowanie- te cechy sprawiają , że od wielu lat mają wśród uczniów gimnazjum swoich zwolenników. Na końcu gimnazjaliści z klasy III c wystąpili z programem artystycznym. Zaprezentowali utwory, które podkreślały patriotyczny charakter uroczystości. Chór pod kierunkiem pani Malczewskiej wykonał pieśni, które odwoływały się tradycji partyzanckich.

            Na zakończenie zaproszeni goście nie szczędzili artystom słów uznania. Po raz kolejny gimnazjaliści udowodnili, że potrafią godnie reprezentować swoją szkołę.

 
 

"JEŚLI KOMU DROGA OTWARTA DO NIEBA,

TYM, CO SŁUŻĄ OJCZYŹNIE"

 

Pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne Święto Patrona naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście m.in. kombatanci, władze Gminy Olszanka, sponsorzy wspierający naszą placówkę.

 

   

 

Tradycja wciąż  żywa i trwa …

   Maj jest uważany za najpiękniejszy  i zarazem najważniejszy  miesiąc w  ciągu całego roku. To właśnie
w maju przyroda zachwyca nas swoim niezwykłym urokiem, napawa nadzieją i wiarą. Serca wszystkich żywych istot biją przyspieszonym rytmem, poczynając od radosnego brzęczenia pszczół, pracowitej krzątaniny mrówek,
aż po rozgrzane majowym słońcem serca ludzkie, które właśnie wtedy łatwiej potrafią pokochać, wspominać,  wybaczyć urazy czy nieść pomoc potrzebującym.

To tylko w maju w tym wyjątkowym miesiącu obchodzimy tak wiele ważnych rocznic w naszej ojczyźnie m.in.  Święto ludzi pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, a także kolejną już  62 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maj to również obchody  przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Barw Państwowych, Dzień Strażaka, Dzień Matki oraz najważniejsze święto naszej szkoły w  Olszance - Dzień Patrona, czyli Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, który obchodzimy corocznie w Dniu Zwycięstwa – 8 maja.

 Dla wszystkich  młodych ludzi majowe święta to historia, o której uczą się codziennie w szkole i którą darzą  szacunkiem. Należy pamiętać, że w jej tworzeniu  brało udział wiele pokoleń Polaków, którzy swą walką
i poświęceniem chcieli zmienić oblicze swej ojczyzny i los swych rodaków. Dla niej cierpieli i  ginęli. Ich trud nie poszedł na marne, a pamięć o nich jest wciąż żywa i trwa, co udowodnili wszyscy uczniowie podczas uroczystej akademii, zorganizowanej  już po  raz 37 w PZSzP w Olszance.
 

Dzień Patrona obchodzono tu  w sposób szczególny i niezwykle podniosły. Uroczystości rozpoczęły się Apelem Poległych na placu przed szkołą, gdzie kolejno  odśpiewano m.in. wspólnie hymn narodowy. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum,  z pocztami sztandarowymi (szkolnym i kombatantów) udali się do kościoła parafialnego do Pogorzeli, aby podczas mszy świętej podziękować Bogu
za zwycięstwo i wolną Polskę, a także by pomodlić się za  żołnierzy wszystkich frontów II wojny światowej, więźniów obozów koncentracyjnych i więźniów politycznych. Nabożeństwo celebrował i okolicznościową homilię wygłosił ksiądz proboszcz Aleksander Drożdż, który przypomniał wszystkim sylwetkę patrona oraz doniosłość dzisiejszych obchodów.

Tego dnia do  szkoły w Olszance przybyło wielu bardzo ważnych gości m.in. Wójt Gminy p. Jerzy Dróbka, przewodniczący Rady Gminy p. Walenty Oliwa, pani sekretarz - Ewa Rosińska, ksiądz proboszcz  Aleksander Drożdż,  szanowni  kombatanci, zespół „Białe Orły”, Rada Rodziców w osobie p. Elżbiety Rady oraz  nauczyciele, którzy mieli zaszczyt uczyć w tamtejszej szkole.

 Kolejnym elementem uświetniającym ten dzień była  uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu pod kierunkiem p. Joanny Sowierszenko i p. Beaty Bajcer ”. Hasłem przewodnim w tym roku  były słowa  Romana Tadeusza Wilkanowicza:

„Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej,
Tobie Polsko tych serc naszych bicie
Tobie każdy cień myśli gorącej,
Tobie wszystko na śmierć i życie ”

Po części oficjalnej, podczas której zapalono wszystkim poległym i nieżyjącym już żołnierzom i członkom Brygady Partyzanckiej „Grunwald” znicz – symbol pamięci i po  uczczeniu ich czynów i  chwalebnego życia   chwilą  milczenia   nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczął występ „Białych Orłów”. Doniosłe i niosące w sobie moc   silne głosy zaśpiewały  ulubione piosenki żołnierskie m.in. Wojenko, wojenko,  Dzień Zwycięstwa, Pieśń o partyzantach. Następnie uczniowie naszego Zespołu zaprezentowali się w montażu poetycko-muzycznym na  przepięknie udekorowanej w barwy narodowe sali, która była  dziełem p. Iwony Kubickiej i p. Lucyny i Dariusza Ilów.

W niezwykle podniosły sposób  rozpoczęła  poetyckie spotkanie  Ewelina Oliwa wierszem „Alarm” i Ania Barwińska utworem „Kiedy przyjdą podpalić dom”. Nie zabrakło tu również odgłosów syren i nadlatujących bombowców. Następnie swoim kryształowym  śpiewem zachwyciła wszystkich Ania Bajcer w pieśni „My nie chcemy więcej wojny”, Ewelina Oliwa z Karoliną Bajcer w utworze” Deszcz jesienny” oraz Karolina Pach wykonując piosenkę „Biały krzyż”. Uroczystą akademię prowadziła uczennica klasy III a  gimnazjum Ewelina Bider, która w sposób przystępny opowiadała  wydarzenia sprzed tamtych lat-  od momentu wybuch II wojny światowej, poprzez heroiczną obronę Westerplatte, powstanie warszawskie aż do momentu zwycięstwa. Wspaniałą, głęboka  i dojrzałą recytację naszych uczniów( Karoliny Pach, Emilii Mańkowskiej, Natalii Sługockiej, uczniów klasy piątej, Piotra Grzeszczaka i Piotra Szymaniaka oraz  Paulinki Frącz) przeplatał swoimi utworami chór, wykonując przepięknie następujące pieśni: „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”, „Piechota”, „Pąki białych róż”, „Dzień Zwycięstwa” oraz „Polskie kwiaty”.

Wszyscy uczestnicy występujący podczas akademii zarówno recytatorzy, jak i soliści, a także sam chór zaprezentowali  swoje utwory na niezwykle  wysokim poziomie, co często podkreślali gromkimi brawami widzowie. Pod koniec akademii nasi najmłodsi uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości pachnąca niespodziankę – bukieciki majowych kwiatów.

Święto Patrona to również okazja, aby w sposób szczególny wyróżnić   uczniów, którzy godnie reprezentowali przez cały rok  dobre imię szkoły w różnego rodzaju konkursach, zawodach, potyczkach czy festiwalach. Pani dyrektor Bożena Lorent podczas tak ważnej akademii nie zapomniała o nich i postanowiła nagrodzić pamiątkowymi dyplomami najlepszych w szkole.  A szkoła w Olszance może rzeczywiście poszczycić się dużymi osiągnięciami. Warto tu wspomnieć, choć niektóre sukcesy uczniów naszego Zespołu. Mamy wśród nas finalistkę Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, która jest zarazem najlepsza w całym powiecie brzeskim – Paulinkę Frącz, trzy finalistki wojewódzkiego etapu IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Kiedy dzwonię po straż pożarną” -  Anię Bajcer, Angelikę Rosińska i Justynę Semenowicz. Uczeń klasy III SP - Rafał Frącz oraz uczennice gimnazjum Ewelina Oliwa i Ewelina Bider  zdobyli specjalne wyróżnienie w Konkursie Recytatorskim Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara. Uczniowie naszego Zespołu zdobyli II miejsce zarówno w kategorii szkól podstawowych jak i szkól gimnazjalnych w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej i Religijnej. Zespól kolędniczy PZSzP w Olszance zdobył I miejsce w powiatowym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych. W konkursie
na najlepsza stronę internetową promującą honorowe krwiodawstwo na szczeblu wojewódzkim zajęliśmy I miejsce,
a reprezentując woj. opolskie w Warszawie na szczeblu ogólnopolskim, zdobyliśmy III miejsce w Polsce. Do tych naukowych sukcesów dołączyły również sukcesy sportowe. W wielu dyscyplinach sportowych trwa jeszcze współzawodnictwo, ale już dziś możemy być dumni z pewnych osiągnięć uczniów naszej szkoły. Drużyna w składzie Jagoda Kawula i Kasia Skotnicka zdobyły wicemistrzostwo województwa w ramach Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym i III miejsce w klasyfikacji zespołowej o Puchar Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Opolu. W klasyfikacji indywidualnej Katarzyna Skotnicka wywalczyła srebrny medal, a Jagoda Kawula medal brązowy. Młodsze koleżanki ze szkoły podstawowej – Gosia Kawula i Kasia Iwasyszyn,  wywalczyły tytuł wicemistrzowski w ramach Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. W turnieju wojewódzkim w klasyfikacji indywidualnej Kasia Iwasyszyn wywalczyła medal brązowy. Kasieńka jest również drużynową mistrzynią Polski w kategorii uczniowskich klubów sportowych. Drużyna chłopców z gimnazjum w składzie Daniel Szymański
i Radek Sołtys wywalczyła II miejsce w drużynowym tenisie stołowym. Przedstawione sukcesy to efekt wytrwałej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Następnie  na środek sali zostali wywołani wyróżniający się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Najlepszym nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczała pani wicedyrektor Violetta Świder, a pani dyrektor B. Lorent odczytała w tym czasie treść dyplomów, podziękowań i listów gratulacyjnych.  

Po zakończonej akademii ze słowami szczerego podziękowania i uznania wystąpił wójt pan Jerzy Dróbka, który przyznał , iż wszyscy młodzi artyści przygotowali i zaprezentowali się naprawdę na bardzo wysokim poziomie,
a przepiękne wyrecytowane  wiersze i pieśni wykonane przez szkolny chór trafiały do serc słuchających. Następnie
p. W. Oliwa, i  p. Traka, również podziękowali za zaproszenie i wspaniałą uroczystość. Pan Traka  wspominał
i opowiadał dawne lata szkoły, w której pełnił zaszczytne miejsce dyrektora. Do słów podziękowań przyłączyła się również  była wicedyrektor szkoły p. Danuta Bandrowska, która podarowała wszystkim występującym słodycze.
Na zakończenie uroczystości Dnia Patrona Szkoły   dyrekcja Zespołu w osobie p. B. Lorent jeszcze raz bardzo gorąco  podziękowała wszystkim gościom za przybycie, uczniom i nauczycielom za wspaniałe przygotowanie akademii. Następnie wszyscy udali się do szkolnej świetlicy  na wspólne spotkanie, rozmowy i poczęstunek przygotowany przez  samorząd uczniowski.

W ten sposób zakończył się dzień  i uroczyste obchody Święta Patrona naszej szkoły – Brygady Partyzanckiej „Grunwald”. Uroczystości   Dnia Patrona  są przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci
i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i patriotyzmu.

  Autorkami tekstu są pani Joanna Sowierszenko i Ewelina Oliwa- uczennica klasy Ia. (w pracy wykorzystano frg. przemówienia p. dyrektor  Bożeny Lorent)

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.